TVP Info, TVP Polonia i TVP Historia dostępne naziemnie na Litwie


TVP Info, TVP Polonia i TVP Historia dostępne naziemnie na Litwie

Od środy widzowie na Wileńszczyźnie będą mieli dostęp do czterech dodatkowych polskich programów telewizyjnych. Do tej pory w tej części Litwy można było oglądać jedynie TVP Polonia.

Litewskie obchody Dnia Polonii i Polaków za Granicą

Wielka parada obecności Polaków na Litwie. Nasi rodacy biorą udział w Paradzie polskości, by uczcić Dzień Polonii i Polaków Za Granicą, rocznicę...

zobacz więcej

Mieszkańcy Wileńszczyzny będą mogli w ramach bezpłatnej, naziemnej telewizji cyfrowej oglądać w sumie pięć polskich kanałów telewizyjnych. Będą to TVP Info, TVP Polonia, TVP Historia oraz muzyczne Nuta.TV i Power TV.

Inauguracja nadawania polskiej telewizji odbędzie się na wileńskiej Wieży Telewizyjnej. To z tego obiektu rozprzestrzeniany jest na teren Litwy południowo-wschodniej sygnał stacji telewizyjnych i radiowych. W uroczystościach mają wziąć udział premier Litwy Saulius Skvernelis i polska ambasador Urszula Doroszewska.

O uruchomieniu polskiej telewizji na Wileńszczyźnie poinformował w marcu podczas oficjalnej wizyty premiera Mateusza Morawieckiego na Litwie premier Skvernelis. W obecności szefów obu rządów w Wilnie została podpisana stosowna umowa.

Polskie stacje będą nadawać na terenach zamieszkałych w znacznym stopniu przez mniejszość polską. O ich nadawanie Polacy mieszkający na Litwie zabiegają już od kilku lat. W Wilnie i Solecznikach polskie stacje telewizyjne mają być dostępne na kanale 31, a w Święcianach – na kanale 33.

źródło: