Warszawa. Jest decyzja w sprawie tytułów arcybiskupów Sławoja Leszka Głodzia i Henryka Hosera


Warszawa. Jest decyzja w sprawie tytułów arcybiskupów Sławoja Leszka Głodzia i Henryka Hosera

Arcybiskupi Sławoj Głódź i Henryk Hoser pozostaną honorowymi obywatelami Warszawy. Rada miasta zdecydowała, że nie będzie dyskutować o zmianie zasad przyznawania tego wyróżnienia.

Pojawił się pomysł, by Rada Warszawy mogła wycofać się z decyzji o przyznaniu komuś honorowego obywatelstwa, gdy na jaw wyjdą nieznane wcześniej fakty z życia wyróżnionych osób. Rada odrzuciła jednak wniosek o wpisanie tego zagadnienia do porządku obrad - donosi "Gazeta Wyborcza".

Za wnioskiem było 10 radnych, przeciwko - 28, a 18 wstrzymało się od głosu. Sławomir Potapowicz z Koalicji Obywatelskiej przekonywał, że chce "utworzenia instrumentu prawnego, który sprawi, że Rada będzie posiadać skuteczne narzędzia do działania".

Nie zgodził się z nim Jarosław Szostakowski, również z KO. - Projekt jest zbyt ogólny. W zasadzie daje dowolność usuwania honorowych obywateli, jeżeli w radzie zbierze się większość - ocenił. Argumentował, że gdyby proponowaną zmianę w przepisach wprowadzono w latach trzydziestych, to ktoś mógłby odebrać honorowe obywatelstwo Warszawy marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu.

Zobacz też: Sienkiewicz tłumaczy swój wpis o Donaldzie Tusku

Potapowicz mu odpowiedział. Zwrócił uwagę, że gdyby możliwości odbierania honorowego obywatelstwa nie było w takich miastach jak Gdańsk czy Wrocław, to honorowymi obywatelami pozostaliby Adolf Hitler i Joseph Goebbels.

Chcieli odebrać tytuły arcybiskupom Sławojowi Leszkowi Głodziowi i Henrykowi Hoserowi

Co sprawa ma wspólnego z arcybiskupami? Radni przyznali, że przyjęcie uchwały byłoby etapem walki o pozbawienie honorowego obywatelstwa Warszawy arcybiskupów Sławoja Leszka Głódzia i Henryka Hosera.

Nieobecny na sesji radny Marek Szolc odniósł się do sprawy na Twitterze.

Źródło: "Gazeta Wyborcza"