„Widać było nerwowość Tuska. Taką samą, kiedy przegrał wybory prezydenckie”


„Widać było nerwowość Tuska. Taką samą, kiedy przegrał wybory prezydenckie”

– Ja znam Donalda Tuska bardzo długo. Wczoraj podczas jego przemówienia widziałam tę samą nerwowość, jak wtedy, kiedy przegrał wybory prezydenckie. Zachowywał się dokładnie tak samo – oceniła w programie „Woronicza 17” minister Beata Kempa, odnosząc się do wystąpienia szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska, podczas Marszu Koalicji Europejskiej.

Grupiński o związkach partnerskich: Dziś nie eksponujemy tego. Musimy przyciągnąć prowincję

Polityk PO Rafał Grupiński został zapytany, co Koalicja Europejska zrobi z postulatem wprowadzenia związków partnerskich. – Na pewno w tej sprawie...

zobacz więcej

Marsz pod hasłem „Polska w Europie” organizowany przez Koalicję Europejską (współtworzoną m.in. przez PO, PSL, Nowoczesną, SLD i Partię Zieloni) przeszedł w sobotę ulicami Warszawy.

Przemarsz zakończyło wystąpienie szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska. W swoim wystąpieniu nawiązał m.in. do słów prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który podczas piątkowej konwencji swej partii w Łodzi mówił, że kwestia tzw. przymusowej relokacji imigrantów wiąże się bezpośrednio z kwestią bezpieczeństwa Polski, a nawet grozi powstaniem w Polsce stref, gdzie będzie rządzić prawo szariatu.

– Słyszałem, że padły słowa o szariacie. Szariat to mniej więcej, w praktyce, państwo wyznaniowe. Autor tych słów - a znam go długo i dobrze – jak mówi, że przed czymś chce bronić, to z reguły o tym marzy – powiedział Tusk. Dodał, że „to nie jest problem wydumany”. – W Europie widzę bardzo wielu kandydatów na takich lokalnych wodzów. Na świecie różnie ich nazywają – jeden się nazywa prezes, drugi ajatollah, ale różnica jest relatywnie nieduża – mówił Tusk.

W TVP Info politycy odnieśli się do marszu i słów Tuska. W ocenie minister do spraw pomocy humanitarnej Beaty Kempy, wystąpienie Tuska było „nerwowe”. Kempa stwierdziła, że taką samą nerwowość Tusk okazał, kiedy przegrał wybory prezydenckie.

Zdaniem Joachima Brudzińskiego, ministra spraw wewnętrznych i kandydata PiS do PE, „Tusk machał ręką i groził”. – Tusk widział, jak mało ludzi przeszło tym marszem.
Nie było więcej niż siedem tysięcy w momencie szczytowego wystąpienia Tuska. Wystarczy spojrzeć na zdjęcia – mówił.

– Za każdym razem, gdy coś dobrego dzieje się w Polsce, albo Schetyna albo Tusk myślą, jak zaszkodzić. Tusk łamie traktaty i dobre obyczaje, żeby mieszać się w polską politykę. Zapewniał wcześniej, że nie będzie się mieszał, a robi to od 2015 r. – robi wszystko żeby zdestabilizować demokratycznie wybraną władzę – stwierdził.

„Platformie nie spodobały się nasze transparenty”; „baner zwińcie, bo chcemy wygrać wybory”

„Platformie nie bardzo się spodobały nasze transparenty – zwłaszcza »Małżeństwa, adopcje, prawa LGBT+«” – informuje jedna z grup, działających na...

zobacz więcej

Jak wskazywała wicemarszałek Sejmu i posłanka Nowoczesnej Barbara Dolniak, „Tusk w swym przemówieniu pokazał szacunek dla poglądów innych osób”. – PiS krytykował UE w każdej sytuacji. Polubienie przez was UE jest na potrzebę kampanii wyborczej. To, że nie lubicie UE znaczy, że nie szanujecie demokracji i konstytucji – mówiła, zwracając się do ministra Brudzińskiego.

– Nikt nie odebrał Tuskowi prawa do bycia Polakiem, ma prawo uczestniczyć w uroczystościach w kraju. Mówi o szacunku dla inności – dodała.

Jarosław Kalinowski z Polskiego Stronnictwa Ludowego stwierdził, że na tydzień przed wyborami do PE „emocje są rozgrzane do czerwoności”.

Z kolei zdaniem posła Kukiz’15 w europarlamencie „potrzebne są osoby, które będą walczyły o interes kraju”. – Nie chcę tam wojny polsko-polskiej – zaznaczał.


W ocenie Pawła Sałka z Kancelarii Prezydenta RP, wystąpienie Tuska na sobotnim marszu i jego zaangażowanie w politykę krajową stoi w sprzeczności ze stanowiskiem, jakie pełni. –
Te rzeczy dla osób, które piastują wysokie stanowiska międzynarodowe – a takim jest stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej – muszą być wyłączone z udziału w krajowej polityce – zauważył Sałek.

image

źródło: