„Wolność Europy budowana jest na krzyżach poległych”. Obchody 75. rocznicy bitwy pod Falaise


„Wolność Europy budowana jest na krzyżach poległych”. Obchody 75. rocznicy bitwy pod Falaise

We Francji zakończyły się uroczystości upamiętniające 75. rocznicę szlaku bojowego 1. Dywizji Pancernej w Normandii. Na cmentarzu w Grainville-Langannerie szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Kasprzyk mówił, że cała Europa musi pamiętać o wkładzie polskich żołnierzy w wolność kontynentu. Stoczona w sierpniu 1944 r. bitwa pod Falaise doprowadziła do przełamania obrony niemieckiej w Normandii. Przełomowy udział w zwycięstwie mieli żołnierze gen. Stanisława Maczka.

Francuzi złożyli hołd gen. Maczkowi

W północnej Francji trwają obchody 75. rocznicy bitwy pod Falaise, w której uczestniczyła 1. Dywizja Pancerna gen. Stanisława Maczka. W kompleksie...

zobacz więcej

– Wolność mieszkańców Francji, wolność mieszkańców Normandii, wolność Europy budowana jest na krzyżach zdobiących groby poległych żołnierzy. O tym Polska, Francja i cała Europa muszą pamiętać, że swoją wolność zawdzięczają także tym, którzy spoczywają na tym cmentarzu. Nikomu nie wolno nigdy o tym zapomnieć – mówił Kasprzyk.

Cmentarz w Grainville-Langannerie jest jedyną polską nekropolią we Francji, na której spoczywają żołnierze polegli w Drugiej Wojnie Światowej. Spoczywa tam niemal 700 Polaków, między innymi lotnicy polskich dywizjonów RAF i Maczkowcy walczący w bitwie o Falaise.

W obchodach udział wzięły delegacje z Polski, Francji, Kanady i USA, a także syn generała Maczka - profesor Andrzej Maczek, który otworzył uroczystości.

Podczas uroczystości Jan Kasprzyk odznaczył medalami Pro Patria przedstawicieli władz lokalnych Normandii, którzy pielęgnują pamięć o wkładzie polskich „Pancerniaków” w wyzwalanie Francji spod niemieckiej okupacji.