Wybory na Ukrainie. Exit poll: wygrywa Sługa Narodu. Jednak nie wiadomo, czy będzie pełnia władzy


Wybory na Ukrainie. Exit poll: wygrywa Sługa Narodu. Jednak nie wiadomo, czy będzie pełnia władzy

Zakończyły się wybory parlamentarne na Ukrainie. Partia Sługa Narodu prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, według danych exit poll opublikowanych przez organizatorów Narodowego Exit-poll, zdobyła najwięcej głosów.

Zagłosowało na nią 43,9 proc. wyborców. Drugie miejsce z wynikiem 11,5 proc. zdobyła prorosyjska partia Jurija Bojko Opozycyjna Platforma.

Do parlamentu, według sondażowych wyników, wejdą też partia Europejska Solidarność byłego prezydenta Petra Poroszenki z wynikiem 8,9 proc., partia Batkiwszczyna byłej premier Juli Tymoszenko - 7,6 proc. oraz partia Hołos rockmana Swiatosława Wakarczuka z wynikiem 6,3 proc. głosów.

Wybory na Ukrainie. Wszyscy czekają na wyniki w okręgach jednomandatowych

Takie wyniki nie oznaczają ostatecznego rozstrzygnięcia tego, czy partia Sługa Narodu Zełenskiego będzie mogła rządzić sama. Wszystko za sprawą systemu wyborczego na Ukrainie - połowa miejsc w parlamencie wybierana jest z list partyjnych, połowa - w okręgach jednomandatowych. To właśnie od tej drugiej części miejsc wiele będzie zależeć - możliwe, że np. partia Zełenskiego będzie potrzebowała koalicjanta.

Formalnie w parlamencie jest 450 miejsc, jednak w rzeczywistości Ukraińcy wybierali 424 deputowanych, ponieważ część okręgów znajduje się na terenach okupowanych przez Rosję i prorosyjskich separatystów. 

Ukraińcy wybierają nowy parlament. "Konflikt nowego i starego zastąpił spór Wschód - Zachód"