Wybory prezydenckie 2020 w cieniu koronawirusa. Jakie szanse na Andrzej Duda. Sondaż


Wybory prezydenckie 2020 w cieniu koronawirusa. Jakie szanse na Andrzej Duda. Sondaż

Wybory prezydenckie mają odbyć się już w maju. Według najnowszego sondażu Instytutu Badań Pollster dla "Super Expressu”, największe szanse na wygraną ma cały czas Andrzej Duda. Cieszy się bowiem poparcie 43,19 proc. badanych. Jednak ta liczba nie wystarczy, by wygrać w pierwszej turze.

Małgorzata Kidawa-Błońska według sondażu może liczyć na 21,13 proc, poparcia. To powoduje, że byłaby rywalką obecnego prezydenta w drugiej turze wyborów.

Koronawirus w Polsce a wybory prezydenckie. Kaczyński: nie podstaw do przesunięcia wyborów

Cały czas jednak toczy się spór, czy wybory prezydenckie w sytuacji pandemii w ogóle powinny się odbyć. - Jestem przekonany, że w tej chwili nie ma żadnych przesłanek, żeby wprowadzić stan klęski żywiołowej, a tylko wtedy wybory mogą być przełożone. Muszą być przesłanki konstytucyjne, a ich w moim przekonaniu teraz nie ma - mówił prezes PiS w RMF FM. - Administracja rządowa i samorządowa mają konstytucyjny obowiązek podjąć działania, żeby wybory się odbyły, bo zbliżają się już pierwsze terminy - dodał.

Przyznał, że dla tych, którzy są kwarantannie trzeba wprowadzić rozwiązania techniczne i prawne, żeby mogli głosować w wyborach.

Stwierdził także, że najbardziej pokrzywdzony jest obecny prezydent, ponieważ nikt nie ma takiego kontaktu z ludźmi jak on i on przyciąga najwięcej ludzi. - Utracił coś, co jest jego niezwykle mocną stroną. W normalnej sytuacji dziś odbyłby już setki spotkań i z pewnością byłby one bardzo udane - uznał Kaczyński.

Koronawirus na świecie. Mapa zagrożenia

W internecie dostępna jest mapa, która pokazuje, jaka jest skala problemu i dokąd już dotarł wirus. Interaktywna mapa dostępna jest TUTAJ.