Wyniki wyborów na Ukrainie. Partia Zełenskiego zdecydowanie wygrywa


Wyniki wyborów na Ukrainie. Partia Zełenskiego zdecydowanie wygrywa

Partia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego zwyciężyła w przedterminowych wyborach do parlamentu. Według wyników exit poll, ugrupowanie Sługa Narodu zgromadziło 43,9 proc. poparcia.

Drugie miejsce zajęła prorosyjska Opozycyjna Platforma - Za Życie, na którą głosowało 11,5 proc. wyborców. Na trzecim miejscu znalazła się Europejska Solidarność byłego prezydenta Petra Poroszenki z poparciem 8,9 proc.

- To ogromne zaufanie. To koniec wojny, powrót naszych jeńców i zwycięstwo nad korupcją - oświadczył prezydent Wołodymyr Zełesnki podczas konferencji prasowej Sługi Narodu w Kijowie.

Na czwartym miejscu uplasowała się Batkiwszczyna byłej premier Julii Tymoszenko z wynikiem 7,6 proc. Piąte miejsce przypadło partii Głos muzyka rockowego Swiatosława Wakarczuka, na którą głosowało 6,3 proc. wyborców. Pozostałe ugrupowania nie przekroczyły 5-procentowego progu wyborczego. O godz. 16 frekwencja wyniosła 36,57 proc.

Zobacz także: Szczerski przegrał wyścig o fotel wiceszefa NATO. Jacek Sasin tłumaczy

225 posłów zostanie w nich wybranych z list partyjnych (ordynacja proporcjonalna), a 199 - w okręgach jednomandatowych (ordynacja większościowa). Do tej pory w ukraińskim parlamencie zasiadało 450 deputowanych, jednak ze względu na brak możliwości przeprowadzenia wyborów na zajętym przez Rosję Krymie oraz na opanowanej przez separatystów prorosyjskich części Donbasu na wschodzie kraju, mandat uzyska 424 kandydatów.

Partia prezydenta Zełenskiego postuluje przeprowadzenie decentralizacji władzy w państwie "na wzór europejski", zwiększenie uprawnień samorządów, pozbawienie deputowanych immunitetu oraz modernizację armii i przeznaczenie 5 proc. PKB na siły zbrojne. Zapowiada również walkę z korupcją i konfiskatę majątków nieuczciwych polityków i urzędników. Zapowiada także uregulowanie kwestii przeprowadzania referendum.

Źródło: AFP/"Rzeczpospolita"