Zdrowy serek do smarowania


Zdrowy serek do smarowania

Zdjęcie

Zdrowy serek do smarowania /123RF/PICSEL
Zdrowy serek do smarowania /123RF/PICSEL

Z jogurtu greckiego łatwo zrobisz naturalny serek - bez żadnych konserwantów lub chemicznych dodatków i zagęstniaczy. 


Dużą gazę lub pieluszkę tetrową złóż na pół i wyłóż nią sitko lub durszlak. Na gazę wyłóż jogurt grecki (jeden lub dwa kubeczki). Posól go (płaska łyżeczka soli na 400 g serka) i wymieszaj. 

Sitko wstaw do garnka, ale tak, by było co najmniej 5 cm od jego dna (chodzi o to, by serek nie był zanurzony w serwatce, która będzie się oddzielać od jogurtu).
 
Wstaw do lodówki. Po 24 godzinach serek o luźnej kremowej konsystencji będzie gotowy. Możesz odcedzać go dłużej (2-3 dni), wówczas będzie miał bardziej zwartą konsystencję. 


Do jogurtu możesz dodać przeciśnięty przez praskę czosnek, suszone zioła lub przyprawy, np. bazylię lub czarnuszkę. Jeśli chcesz użyć świeżych ziół, wymieszaj je
 z gotowym serkiem.


Taki serek możesz wykorzystać nie tylko do smarowania pieczywa, ale także jako bazę dla różnych sosów i dipów, np. sosu tzatziki czy do wytrawnych tart.


Ważne! Nie wylewaj serwatki, bo jest ona bardzo zdrowa. Ma więcej wapnia od serka.  Jest też bogata w witaminy: B2, B12, B1 i B6, zawiera fosfor, jod i sód. Najlepiej po prostu ją wypić (najsmaczniejsza jest schłodzona).


Zobacz również:


Wideo
Zawsze ma siły do pracy, bo jest superprofesjonalna