Zima w Tatrach. Na Kasprowym Wierchu 33 cm śniegu


Zima w Tatrach. Na Kasprowym Wierchu 33 cm śniegu
W Tatrach warunki turystyczne są typowo zimowe. Na Kasprowym Wierchu leży już 33 cm śniegu, jednak opady ustały. Na szczycie temperatura spadła do minus pięciu stopni Celsjusza – powiedział w niedzielę dyżurny obserwator Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego. Także w Beskidach pogoda nie sprzyja pieszym wędrówkom. Jest chłodno i deszczowo. Powyżej 1000 m n.p.m. prószył śnieg. Warunki na szlakach są trudne – poinformował ratownik dyżurny Grupy Beskidzkiej GOPR Włodzimierz Lach. Zdjęcie Morskie Oko - Mnich /Kamery TOPR / Śnieg w Tatrach leży od wysokości około 1500 m n.p.m. W Zakopanem w górnych częściach miasta również pojawiła się śladowa ilość śniegu. Na wysokogórskich szlakach częściowo występują oblodzenia.
"Tatry w niedzielę są w ogóle niewidoczne z Zakopanego, ponieważ spowija je niski pułap chmur, który ogranicza widzialność i utrudnia orientację w terenie" - ostrzegają pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego. Trudne warunki w Beskidach
W Beskidach także pogoda nie sprzyja pieszym wędrówkom. Jest chłodno i deszczowo.
"W wyższych partiach gór temperatura spadła nieznacznie poniżej 0 st. C. Tam prószy śnieg, który jednak topnieje. Na szlakach jest ślisko. Widoczność jest bardzo ograniczona. Na Pilsku i Babiej Górze sięga ona zaledwie 30 m" - powiedział Włodzimierz Lach.
Turyści wybierający się w góry muszą pamiętać o odpowiednim ubiorze, który zapewni im komfort termiczny. Niezbędne są solidne buty do kostek oraz nieprzemakalna kurtka. Goprowcy apelują, by turyści mieli przy sobie naładowany telefon komórkowy z aplikacją "Ratunek".
Przyrodnicy z Babiogórskiego Parku Narodowego zaapelowali do turystów o rozwagę na szlakach wiodących na szczyt najwyższej góry Beskidów. Szczególną ostrożność należy zachować przy schodzeniu.
GOPR, w razie wypadku, można wezwać pod bezpłatnym numerem telefonu alarmowego: 985 lub 601 100 300.
Sprawdź, czym oddychasz! Jakość powietrza w polskich miejscowościach --> kliknij!
Aplikacja Weź parasol - pogoda już cię nie zaskoczy
Sprawdź prognozę długoterminową na 25 dni
Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca
Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!
Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!