Zmiana czasu 2020. Kiedy zmiana czasu z zimowego na letni? Czy to już ostatnia zmiana czasu?


Zmiana czasu 2020. Kiedy zmiana czasu z zimowego na letni? Czy to już ostatnia zmiana czasu?

Choć zmiana czasu wydaje się być reliktem przeszłości, to jednak nadal obowiązuje i wszystko wskazuje na to, że będzie obowiązywać przez kolejne lata. Każdego roku dwukrotnie zmieniamy czas. Dokonujemy tego w ostatni weekend marca, kiedy to z zimowego czasu przechodzimy na letni. W drugą stronę wskazówki zegarów przestawiamy w ostatni weekend października.

Zgodnie z tymi wytycznymi w nocy z 28 na 29 marca przestawimy zegarki z godziny 2 na 3. Pomysłodawcy zmiany czasu tłumaczyli taki fakt tym, że pomaga ona w lepszym wykorzystaniu światła słonecznego w miesiącach letnich. Po raz pierwszy w Polsce czas zmieniono w 1917 roku. Jako pierwsi na świecie dokonali tego Niemcy.

Jeszcze niedawno wydawało się, że obowiązek zmiany czasu odejdzie do lamusa. Chcieli tego eurodeputowani. Parlament Europejski uchwalił nawet specjalne przepisy, które miały to umożliwić. Były one jednak zbyt ogólne, dawały poszczególnym krajom wolną rękę w decyzji o tym, jaki czas obowiązuje. To mogło wywołać dodatkowy chaos.

Dlatego na razie projekt został zamrożony i nie wiadomo, czy w ogóle kiedykolwiek zostanie wdrożony. Musimy się więc dalej męczyć z przesuwaniem wskazówek.