Zmiany w PIT Teresy Czerwińskiej. Ekonomista: kierunek dobry, skutki mizerne


Zmiany w PIT Teresy Czerwińskiej. Ekonomista: kierunek dobry, skutki mizerne

Kolejna duża nowość to trzeci próg podatkowy. Będzie on dotyczył podatników zarabiających do 42 764 zł. To dla nich podatek spadnie z 18 do 17 proc. Wzrośnie też koszt uzyskania przychodu.

- Wprowadzenie trzeciego progu podatkowego dalej komplikuje system podatkowy, ale zmiana jest naprawdę symboliczna - mówi money.pl Aleksander Łaszek.

image

Obejrzyj: Morawiecki: chodzi o to, żeby zerowy PIT oznaczał zerową emigrację

Ekonomista wyjaśnia, że 1 proc. w PIT to maksymalnie 35 zł miesięcznie. - Wzrost kosztów uzyskania przychodu też w przeliczeniu na miesięczną pensję jest bardzo ograniczony - dodaje.

- Sam pomysł obniżenia opodatkowania osób o niższych dochodach jest dobry, ale przyjęte rozwiązania dużo nie zmieniają, a dalej komplikują system podatkowy - wskazuje Łaszek.

image

- Jeśli już wprowadzamy zmiany, to warto od razu rozwiązywać więcej problemów, na przykład bezsensowne różnice w podstawie obliczania PIT i NFZ nie potrzebnie komplikujących system - zwraca uwagę.

Według Aleksandra Łaszka w Polsce brakuje gruntownej reformy podatków: uproszczenia przepisów, zmniejszenia różnic między poszczególnymi umowami, obniżenia opodatkowania osób o niskich dochodach.

- Ogłoszone zmiany tylko symbolicznie obniżają opodatkowanie pracy osób o niskich dochodach, nie rozwiązując pozostałych problemów - podsumowuje ekonomista.

image
- Podejmujemy wysiłki by podwyższać te pensje - mówi Teresa Czerwińska.Strajk nauczycieli. Minister finansów: rozumiem oczekiwania nauczycieli

komentarze

irytujące

Napisz komentarz

21 min. temu

adamW kampanii parlamentarnej 2015 padła obietnica kwoty dochodu wolnego od podatku DLA WSZYSTKICH 8.000 PLN. Minęły prawie 4 lata z obietnicy wyszła … Czytaj całość

21 min. temu

meganZamiast zwiekszyc kwote wolna od podtku i uproscic to latwiej komplikowac bo przeciez kolejni urzednicy i biurokracja ma co robic, jest pic a podatnik … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (2)

  1. Polecane
  2. Najnowsze
  3. Popularne