Zniesienie limitu 30-krotności składek. "Solidarność" chce zrezygnowania z tego pomysłu


Zniesienie limitu 30-krotności składek. "Solidarność" chce zrezygnowania z tego pomysłu

– Podpisaliśmy się pod wspólnym apelem ze Związkiem Pracodawców i Przedsiębiorców, żeby tzw. likwidacja 30-krotności nie weszła w życie. (…) My uważamy, że to jest złe rozwiązanie, to nam zepsuje cały system emerytalno-rentowy – powiedział szef "S" Piotr Duda, cytowany przez PAP.

W ocenie związkowców decyzja ta negatywnie wpłynie na gospodarkę i rynek pracy. Dlatego też zwrócili się z apelem do prezydenta, aby wysłał do Trybunału Konstytucyjnego ew. ustawę znoszącą limit 30-krotoności składek ZUS.

Na inny problem zwrócił uwagę Cezary Kaźmierczak, przewodniczący ZPP. – Oprócz długoterminowych konsekwencji dla systemu są też krótkoterminowe: głównie sprawa powrotów Polaków z zagranicy. Gdy im dołożymy wyższe opodatkowanie to mogą przestać chcieć tutaj wracać – ocenił Kaźmierczak.

image

Zobacz także: Wyższa pensja minimalna i 30-krotność ZUS-u odbije się na sklepach. Będą problemy

Przewodniczący ZPP zwrócił też uwagę, że likwidacja limitu może wpłynąć na agencje outsourcingowe. W jego ocenie, przy "takim podniesieniu kosztów pracy", na rynku zostaną "tylko te najtańsze" spółki.

Projekt budżetu na 2020 rok zakłada zniesienie zwolnienia ze składek ZUS osób, które zarabiają 30-krotność średniej pensji. Przewidziano, że do budżetu wpłynie 5,1 mld złotych z tego tytułu.

image
Mateusz Morawiecki może zdecydować o wycofaniu się z pomysłu 30-krotnościZniesienie limitu 30-krotności. Narasta opór, nawet w środowisku premiera

Obecnie ze składek na ZUS są zwolnione osoby, które rocznie otrzymują pensję w wysokości niecałych 143 tys. złotych (jest 30-krotność średniej pensji). Zwolnienie takie jest zabezpieczeniem systemu przed tym, żeby za kilkadziesiąt lat ZUS nie był zmuszony wypłacać ogromnych emerytur osobom, które najwięcej wpłacały do jego kasy.

image

komentarze

irytujące

Napisz komentarz

11 min. temu

fasfdsA mieli polacy godnie zarabiać. Jak widać wszyscy rowno - tak jak w PRL.

Rozwiń komentarze (1)