Źródło KE: Polska powinna wstrzymać się z pracami dot. Mierzei Wiślanej


Źródło KE: Polska powinna wstrzymać się z pracami dot. Mierzei Wiślanej

Polska nie powinna podejmować żadnych pracy ws. budowy kanału przez Mierzeję Wiślaną. Przedstawiciele Komisji Europejskiej nie potwierdzili na razie konieczności realizacji tego projektu. Informacje pochodzą z unijnego źródła Polskiej Agencji Prasowej.

W piątek, 1 marca 2019 roku, w Brukseli odbyło się spotkanie przedstawicieli polskich władz z urzędnikami Komisji Europejskiej. Tematem były kwestie powiązane z planowaną przez polski rząd inwestycją - przekopem Mierzei Wiślanej.

– Po formalnym przedłożeniu projektu do Komisji zbadamy jego zgodność z prawem UE. Służby Komisji przypomniały, że w oczekiwaniu na ostateczną decyzję Komisji nie należy podejmować żadnych prac – przekazało źródło z Komisji Europejskiej zbliżone do rozmów w tej sprawie.

Wątpliwości dot. przekopu Mierzei Wiślanej

W poniedziałek, 25 lutego, organizacje ekologiczne wezwały Komisję Europejską do interwencji w sprawie planowanego przekopu. Ich zdaniem działania rządzących w tej sprawie są nielegalne. Prace na miejscu planowanego przekopu już rozpoczęto. Doszło m.in. do wycięcia drzew w pasie, w którym ma powstać kanał.

Mierzeja Wiślana i Zalew Wiślany są częścią obszaru Natura 2000 – z tego powodu Komisja Europejska prowadzi rozmowy z polskimi władzami w sprawie planowanej inwestycji.

WARTO WIEDZIEĆ: